
SKANSEN CHLEBA w USTRONIU MORSKIM
Skansen chleba w Ustroniu Morskim to wyjątkowe miejsce które pozwala na podróż do przeszłości, w czasy kiedy to gospodynie wypiekały same chleb a po jego zjedzeniu skrupulatnie zbierały każdy okruszek ze stołu. W nim wypiekają się na oczach gości bochny chleba przygotowywanego według starych receptur. Można tam skosztować w 100 procentach żytniego chleba sarmackiego, chleba maślankowego, do którego wypieku zamiast wody używa się właśnie maślanki czy razowego, słonecznikowego chleba seniora.
Budynek skansenu stylizowany jest na XIX-wieczną chatę. Na miejscu można skosztować staropolskiego jadła oraz samodzielnie piec chleb w piecu opalanym drewnem. Przygoda zaczyna się od własnoręcznego zmielenia mąki a następnie piekarz prowadzi przez kolejne etapy aż do samego wypieku, aby można było skosztować własnego dzieła. Poza tradycyjnym wypiekiem pieczywa, oferta skansenu, to również ciekawe prelekcje dotyczące historii młynarstwa i piekarnictwa.
Źródło:
http://www.ustronie.pl/atrakcje/11/skansen_chleba#lg=1&slide=1
http://www.ustronie.pl/atrakcje/11/skansen_chleba#lg=1&slide=7

Centrum Sportowo-Rekreacyjne Helios
Centrum Sportowo-Rekreacyjne Helios to wielofunkcyjny kompleks rozrywkowo-rekreacyjny, obejmujący:
– Pływalnię krytą, w skład której wchodzą:
• sześciotorowy basen pływacki 25×12,5 m, o głębokości 1,2-1,8 m, z widownią znajdującą się w holu i ławkami dla zawodników i trenerów,
• basen szkoleniowo-rekreacyjny 13,7×12,5-15,3 m o głębokości do 1,25 m, z 2-torową strefą nauki pływania, 2 gejzerami powietrznymi, 2 kaskadami wodnymi, 2 stacjami masażu wodno-powietrznego, 4-stanowiskową ławką z hydromasażem, schodami podwodnymi i zjeżdżalnią o długości 45 m,
• 3 wanny Whirlpool do hydromasażu

Kąpielisko otwarte
w skład którego wchodzą:
• zewnętrzna niecka basenowa 25×24 m o głębokości od 0,9 do 1,35 m,
• cztery tory pływackie,
• zjeżdżalnia wodna o długości 30 m,
• zjeżdżalnia płaszczyznowa o długości 15 m,
• plac zabaw,
• korty tenisowe,
• boisko do siatkówki plażowej.
http://www.ustroniemorskie.pl/atrakcje/aquapark-helios/
http://gosir-ustronie-morskie.pl/galeria

Przystań rybacka w Ustroniu Morskim
Przystań rybacka w Ustroniu Morskim wyposażona jest w wyciąg linowy. O poranku kutry są spuszczane na wody Bałtyku, po południu lub wieczorem – wciągane za pomocą wyciągarki linowej na plażę. Zarówno przystań rybacka jak i stojące na plaży kolorowe kutry są atrakcją turystyczną Ustronia Morskiego. Złowione na tych kutrach ryby można zjeść w postaci smażonej lub wędzonej w pobliskich smażalniach lub wędzarniach.
http://www.gosciniec.net.pl/thumbs/sliders/54da6e5207818-103.jpg&size=988×350&crop=1

POMERANIA FUN PARK
Pomerania Fun Park to największy Park Rozrywki na Pomorzu Zachodnim. W naszym Parku cała rodzina będzie mogła spędzić wspaniały czas na wspólnej zabawie. Na terenie Parku znajdują się atrakcje zewnętrzne dostępne sezonowo oraz atrakcje całoroczne działające niezależnie od pogody. Ponadto do dyspozycji gości są dwie restauracje, kawiarnia oraz liczne punkty gastronomiczne. Pomerania Fun Park to również strefa gdzie organizowane są imprezy i koncerty. Nasze atrakcje przygotowaliśmy w taki sposób aby zarówno dzieci jak i dorośli mogli bawić się na nich do woli. W Parku znajduje się również autentyczna wiosko wikingów – Trollborg to gród składający się z 10 chat, w których żyją i pracują prawdziwi wikingowie.

WESTERN PARK
Wizyta w WESTERN PARK ma charakter edukacyjno – rozrywkowy. Uczestnicy oprócz zabawy zdobywają wiedzę o plemionach Indian oraz trudach, jakie znosili pierwsi osadnicy na Dzikim Zachodzie. Zwiedzają Western Park oglądając tipi (namioty indiańskie), wysłuchują krótkiej historii, oglądają oryginalne stroje oraz narzędzia codziennego użytku. Obsługa w oryginalnych indiańskich i kowbojskich strojach fantastycznie wpływa na dziecięcą wyobraźnię. Na terenie Western Parku znajduje się m.in. trampolina, plac zabaw oraz równoważnia indiańska. Organizowane są tu zabawy, gry oraz nauka tańca kowbojskiego.

Najstarsze dęby w Polsce
Najstarsze dęby w Polsce to dąb “Bolesław” – 800 lat – oraz dąb “Warcisław” – 640 lat. Wiek dębów ustalono na podstawie badań dendrologicznych przeprowadzonych w 2000 r.
Dąb Bolesław – wiek dębu ok. 800 lat, obwód mierzony na wysokości 1,3m – 691cm, wysokość – 30m, średnica korony – 18m. 19 sierpnia 2000r odbyły się chrzciny dębu, na których otrzymał imię “Bolesław”na cześć króla Bolesława Chrobrego. Akt nadania imienia został przekazany do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Dąb Warcisław nosi imię księcia Gryfity Warcisława III, z inicjatywy którego Kołobrzeg w 1255 roku otrzymał prawa miejskie. Obwód dębu – 720cm, wysokość – 37m, wiek ok. 640 lat (piąta pozycja w rankingu najstarszych dębów w Polsce).
“Bolesławowi” i “Warcisławowi” towarzyszą rosnące w pobliżu okazałe pojedyncze buki, dostarczające żyznej próchnicy, tzw. ziemi bukowej.
http://www.ustronie.pl/atrakcje/3/najstarsze_deby_w_polsce#lg=1&slide=0

Stadnina Koni
W oddalonym o około 3 km od Ustronia Morskiego Malechowie działa Ośrodek Jeździecki ERANIA. W ośrodku 20 koni różnych ras, z których korzystać mogą zarówno początkujący, jak i wytrawni jeźdźcy. Zajęcia odbywają się w krytej ujeżdżalni, na parkurze oraz w terenie. Tym ostatnim sprzyjają malownicze położenie ośrodka, oraz bliskość lasów i plaży. Wiosną i latem można też skorzystać z przejazdów bryczką i wozem, a zimą z kuligów.

Centrum Atrakcji Wojskowych
“BASTION” – to ukryta wśród zieleni “twierdza” skupiająca bogatą kolekcję różnorodnego sprzętu pancernego.
Sprzęt ten można oglądać ale przede wszystkim przejechać się nim po poligonie. Z przejażdżek korzystały dotąd dziesiątki tysięcy osób; biznesmeni, rodziny z dziećmi, kolonie i inne grupy zorganizowane. Sprawdzili się “pancerniacy” w różnym wieku, przy tym nie tylko płeć męska, ale i również żeńska, często odważniejsza od tej pierwszej. Przejażdżkom towarzyszy euforia i entuzjazm ludzi oraz prawdziwie wojskowy nastrój, który tworzą takie akcenty jak autentyczność sprzętu pancernego , prawdziwy poligon, hełmofony na głowach naszych gości, muzyka wojskowa, kuchnia polowa, itp..
* strzelnica i kuchnia polowa dostępna przez cały rok dla grup zorganizowanych, dla gości indywidualnych tylko w sezonie letnim.
http://www.bastion-panzer.com.pl/galeria/slides/DSCN1712.jpg

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu powstało w latach 60. XX wieku, by prezentować odkryte podczas wykopalisk wczesnośredniowieczne eksponaty. Obecnie muzeum składa się z czterech oddziałów, zlokalizowanych w różnych częściach miasta:– Skansen Morski (ul. Bałtycka 31)– Dzieje Oręża Polskiego (ul. ppor Emilii Gierczak 5)– Kamienica Kupiecka (ul. ppor Emilii Gierczak 5)– Historia Miasta (ul. Armii Krajowej 13, Pałac Braunschweigów)Skansen Morski to unikatowa plenerowa ekspozycja, na której prezentowane legendarne okręty wojenne. Są one w całości udostępnione do zwiedzania. Oddział Dzieje Oręża Polskiego ukazuje historię polskiej wojskowości od średniowiecza do czasów nam współczesnych. Na ekspozycji można oglądać broń, zbroje, mundury, oraz sprzęt wojskowy. To jeden z większych zbiorów w Polsce.

Wieża ciśnień w Kołobrzegu
Wieża ciśnień w Kołobrzegu to jeden z piękniejszych miejskich zabytków, który – warto dodać – do dzisiaj spełnia swoje pierwotne funkcje.
Wieżę wybudowano w roku 1885 w stylu neogotyckim. Budowla służyła aż do drugiej wojny światowej, by później stać niewykorzystana. Wszystko zmieniło się, gdy wokół wieży powstało osiedle z wielkiej płyty – wówczas, by mieszkańcy wyższych pięter mogli cieszyć się wodą w kranach, budowlę ponownie uruchomiono. Obecnie wieża ciśnień pompuje codziennie kilkanaście tysięcy litrów wody.

Latarnia w Kołobrzegu
Latarnia w Kołobrzegu znajduje się przy plaży w Kołobrzegu, około 14 km od Ustronia Morskiego. Wybudowano ją w centrum miasta Kołobrzeg, na byłym forcie. Dzięki tej lokalizacji można było postawić wysoką wieżę z czerwonej cegły. Latarnia jest udostępniona zwiedzającym, a ciekawym i oryginalnym urozmaiceniem wspinaczki na latarnię są metalowe schody.
W pobliżu ustawiono armatę, przypominającą historię wieży, oraz zamontowano tablice upamiętniające rybaków, którzy zginęli na morzu.
- Wysokość latarni: 26 m
- Wysokość światła: 36,5 m n.p.m.
- Położenie geograficzne: szerokość 54″ 11′ 17″ N; długość 15″ 33′ 22″ E

Latarnia Gąski
Zbudowana z powodu występowania w okolicy złóż magnetytu, powodujacych zjawisko anomalii magnetycznej. Latarnia jest obecnie administrowana przez Urząd Morski w Słupsku i jest udostępniona dla zwiedzających. Z jej szczytu dostrzec można malowniczy widok na Morze Bałtyckie, a także sąsiednie miejscowości.

Nabrzeże Pasażerskie
Dla miłośników pełnomorskich rejsów najważniejsze będzie nabrzeże pasażerskie (przy ul. Towarowej) nieopodal latarni morskiej. Na stałe w Kołobrzegu cumuje 6 różnego typu statków pasażerskich, w tym jeden obsługujący połączenie z duńskim Bornholmem.

Ogrody Tematyczny Hortulus w Dobrzycy
28 ogrodów w różnej tematyce i stylistyce, zaaranżowane na powierzchni 5,5 ha. Znajdują się tu ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem (skalne, leśne, wodne), kulturą różnych narodów (japoński, francuski), a przede wszystkim oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim. W Ogrodach Tematycznych podziwiać można kolekcję roślin rzadko występujących w Polsce. Z uwagi na zagospodarowanie i ukształtowanie terenu w ogrodach Tematycznych nie ma możliwości poruszania się wózkami różnych typów (w tym również wózkami inwalidzkimi). Zwiedzanie z wózkami możliwe jest w Ogrodach Hortulus Spectabilis
http://www.sianożęty.pl/atrakcje/ogrody-hortulus-spectabilis/

Wędkarstwo
W zasadzie cała Gmina Ustronie Morskie zasobna jest w czyste wody i rzadkie gatunki ryb. Dwie przepływające tu rzeki – Czerwona, uchodząca do morza przy wschodniej granicy oraz Parsęta płynąca u południowych granic, znane są z troci i lipienia, a także pojawiających się coraz częściej łososi. Inne gatunki ryb jakie można tu złowić to m.in. płoć morska, węgorze i szczupaki. Najlepsze łowisko na Parsęcie znajduje się 5 km od Kołobrzegu, w Rościęcinie. Na rzece Czerwonej najlepiej wybrać natomiast jej ujście do morza.

Rejsy wędkarskie na dorsza
Dla miłośników wędkowania i morskich przestrzeni, Kołobrzeg oferuje prawdziwą “perełkę”. Wybrać się można bowiem na prawdziwy rejs wędkarski na pełne morze, w celu złowienia dorodnych okazów dorsza bałtyckiego. A wszystko to z pokładu nowoczesnego i wygodnego jachtu motorowego “Globtroter”.
http://www.sianożęty.pl/atrakcje/rejsy-wedkarskie-na-dorsza/

Lotnisko w Bagiczu
Na terenie lotniska w Bagiczu odbywaja się loty turystyczno- widokowe samolotem i motolotnią oraz dla odważnych skoki spadochronowe. Lotnisko funkcjonuje od kwietnia do października.

Szlaki turystyczne i rowerowe
- Międzynarodowa trasa rowerowa nr. 10: trasa biegnie wzdluż brzegu morskiego. W Ustroniu Morskim łączy się z Międzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9, a także Błękitnym Szlakiem Pieszym i Rowerowym Szlakiem Turystycznym.
- Międzynarodowy Szlak Pieszy E-9 (czerwony) – tym szlakiem turyści z Sianożęt mogą udać się albo w kierunku Gąsek – przez Ustronie Morskie, Wieniotowo, aż do latarni morskiej w Gąskach (trasa ok. 9km); albo w kierunku Kołobrzegu – przez Bagicz, aż do Kołobrzegu (trasa ok. 10km).
- Szlak rowerowy po gminie Ustronie Morskie (zielony), o długości 23km, pętlowy. Szlak ten nie przebiega przez Sianożęty, aby na niego wjechać, należy dojechać do Ustronia Morskiego. Szlak przebiega przez: Ustronie Morskie , Kukinkę, Kukinię, Rusowo, Gwizd, Wieniotow, Ustronie Morskie.
- Szlak pieszy Najstarsze Dęby w Polsce (błękitny) o długości 31km. Szlak pętlowy, przebiega przez: Sianożęty, Bagicz, Kołobrzeski las (tam dochodzimy do dębów “Bolesław” – ok. 800 lat i “Warcisław” – około 640 lat, Kukinkę, Kukinię, Rusowo, Łasieński Las, Gwizd, Wieniotowo, Ustronie Morskie, Sianożęty (szlak przez Ustronie Morskie do Sianożęt wiedzie nad brzegiem morza).
Zródło grafik: https://icons8.com/
ATRAKCJE
Nie ma czasu na nudę! W okolicy znajdą Państwo wiele atrakcji dla całej rodziny nawet z najmłodszymi jej członkami. Gwarancja niezapomnianych wspomnień. Poza plażowaniem w okolicy Ośrodka wypoczynkowego ZEDAN można kreatywnie spędzić czas.